BİYOGRAFİ

Osmantan ERKIR bir televizyon yapımcısı ve sunucudur. Ankara’da doğan Osmantan Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini İstanbul Saint Michel Lisesi’nden mezun olarak tamamladı. Orta okul ve lise yılları boyunca STR Film Yapımcılığı adlı aile şirketlerinde kamera önünde ve arkasında bir çok görev aldı. STR babası Uğur ERKIR’ın 1986 yılında kurduğu Türkiye’nin ilk özel yapım şirketlerinden biridir. Kuruntu Ailesi adlı diziyle yapım hayatına başlayan STR 34. yılında başarılı yapımlara imza atmaya devam etmektedir.

Osmantan üniversite eğitimine Londra’da American College in London’da başladı ve University of London’da Media Production Bölümü’nden başarıyla mezun oldu. Üniversite eğitimi boyunca yaz tatillerinde STR prodüksiyonlarında görev almaya devam etti. Üniversite mezuniyetinden sonra çok önem verdiği oyunculuk eğitimi almaya karar verdi. 1998 – 99 öğretim yılında yine Londra’da DSL’de (Drama Studio London) bir yıllık tam zamanlı oyunculuk eğitimi aldı.

1999 yılında Türkiye’ye dönerken o sırada İngiltere’de yeni başlamış ve tam bir fenomen olan Who Wants To be A Millionnaire adlı formatın Türkiye haklarını almayı başardı. Türkiye’de kimsenin bilgi yarışması seyretmeyeceğine inanan kanal yöneticilerini ikna etmeye çalışan bir genç adam olarak kanal kanal dolaşmaya başladı.. Kim Milyoner Olmak İster 16. Yılında başarıyla yayında. Bu format Osmantan’ın hayatında bir dönüm noktası olurken Türkiye televizyonlarında da yepyeni bir dönem başlıyordu.

Dünya televizyonlarında çığır açan bir çok formatı Türkiye’ye getiren Osmantan yapımcılık kariyerinin yanında 2000li yılların başından itibaren sunuculuk da yapıyor. Yapımlarında hem Türkiye’nin en büyük yıldızlarıyla çalışıyor hem de yepyeni yetenekleri Türkiye Show dünyasına tanıtıyor.

Müzik prodüktörü olarak da iki yapımı olan Osmantan’ın hayatında müziğin çok önemli bir yeri var. Yapımlarında müziğin kullanımına ve icrasına ayrı bir önem veriyor.

Dünya’nın değişik yerlerinde birçok workshop, sempozyum ve fuara katılarak hem yenilikleri takip ediyor hem de kendini geliştirmeye devam ediyor.

2013 yılında İstanbul’a  Sahne Beşiktaş adlı çok amaçlı bir gösteri merkezi de kazandıran Osmantan yaptığı her işin kaliteli ve eğlenceli olmasına çalışırken izleyicide  ‘iyi ki izlemişim’  hissini yaratmayı hedefliyor.